Czech   English   Deutsch

Výstava SVĚT PLANETEK – snímky z kosmických sond

Nechte se zavést do světa asteroidů či trpasličích planet a jejich úžasných detailů a zajímavostí. Výstava prezentuje snímky získané při průletech vesmírných sond kolem planetek. Obrázky jsou volně přístupné na venkovní galerii na plotě 24 hodin denně - a také uvnitř ve vstupní hale hvězdárny v otevírací době. Vstup je zdarma.

svět planetek

Sondy planetky míjely mnohdy v neuvěřitelné blízkosti a některé dokonce přistály na povrchu. Působivé snímky jsou doplněny popisky se spoustou zajímavostí a údajů o planetkách.Na fotografiích pózuje trpasličí planeta Ceres, s průměrem skoro 1000 km největší těleso hlavního pásu asteroidů, či Pluto, Vesta, Eros nebo Arrokoth. Vedle jednotlivých portrétů planetek spatříte i srovnání jejich velikostí a dozvíte se o jejich původu.

svět planetek

Ve Sluneční soustavě se potulují spousty balvanů od velikostí několika metrů až po stovky kilometrů v průměru. Pohledem pozemských dalekohledů vypadají jako drobné tečky, ale k několika z nich se již vypravily kosmické sondy a provedly detailní průzkum zblízka. Pořídily působivé fotografie či odebraly vzorky z povrchu a dopravily je na Zemi.

svět planetek

Některé asteroidy obíhají kolem Slunce bezpečně daleko, jiné mohou křížit oběžnou dráhu Země a v budoucnosti tak hrozí těsnějším přiblížením či dokonce srážkou s naší planetou. Observatoře po celém světě planetky sledují a ze sdílených dat vypočítávají přesné dráhy i pravděpodobnost střetu se Zemí. Součástí této kosmické hlídky je i Observatoř Kleť.

svět planetek

Nová výstava byla otevřena 26. dubna za účasti astronoma Jiřího Duška, ředitele Hvězdárny a planetária Brno a senátora, a Pavla Hrocha, radního pro oblast kultury Jihočeského kraje. Výstava je součástí letošního jubilejního „roku planetek“. Před 120 lety poprvé pozoroval planetky Johann Zink z Českých Budějovic a o sto let později, roku 2002, začalo pozorování moderním teleskopem KLENOT na Observatoři Kleť.

svět planetek
svět planetek

 

 


České Budějovice na hvězdné obloze / výstava na plotě

vystava Osobnosti českobudějovické historie a po nich pojmenované planetky objevené na Kleti.


© 1996-2024, HaP České Budějovice-Kleť | Realizace Kostax s.r.o.
| počet návštěv: 4 228 780 od 1. 9. 1996 | Prohlášení o přístupnosti twitter instagram youtube facebook