Nápověda

Tyto stránky mají stejně jako hvězdářská ročenka sloužit astronomům k určení poloh nebeských těles (planet, Slunce a Měsíce) pro zadané datum a čas. Narozdíl od ročenky však umožňuje polohy určit navíc přímo pro zadané místo pozorovatele tedy v topocentrických souřadnicích, tedy krom zdánlivých equatorálních souřadnic (rektascenze, deklinace) nebeského tělesa jsou zobrazeny i souřadnice obzorníkové (azimut, výška) pro zadané místo pozorovatele. Vedle poloh nebeských těles v ročence naleznete okamžiky jejich východu, průchodu místním poledníkem, západu a okamžiky začátků a konců soumraků.

Ve vstupním formuláři je potřeba vyplnit čas a polohu pozorovatele, pro který se má poloha nebeských těles určit.

Datum a čas lze buď přímo zadat tak, že se zatrhne položka "Nastavit vlastní datum a čas" a ve formuláři se požadovaný čas vyplní. Nebo tak, že se zatrhne položka "Použít aktuální datum a čas". V tom případě se při výpočtu poloh nebeských těles užije aktuální čas systému, na němž se výpočet provádí (převedený na čas UT).
Čas je třeba zadat v čase světovém (UT), který je od středoevropského času (SEČ) běžně užívaného v občanském životě v České republice posunut tak, že platí SEČ = UT + 1h0min0s. Při přechodu na středoevropský letní čas (SELČ) navíc platí SELČ = UT + 2h0min0s.

Polohu pozorovatele lze buď vybrat ze seznamu "Místo" či přímo zadat jako zeměpisnou délku, šířku a nadmořskou výšku. V případě přímého zadávání polohy musí být v seznamu poloh vybrána položka "--vlastní--". Údaj o poloze se zadává v úhlových stupních a nadmořké výšce v metrech jako desetinné číslo; např. poloha observatoře Kleť se zadá následovně:
Východní délka (lambda):14.288
Severní šířka (phi):48.863
Nadmořská výška (h):1068.000

To zda budou po zadání vstupních údajů zobrazeny polohy těles nebo jejich důležité okamžiky v daném dni je možné zvolit volbou buď Zobrazit polohy těles nebo Zobrazit východy/západy těles.

Vlastní výpočet se provede stiskem tlačítka "O.K.".


K výpočtu je užito Planetárních a lunárních efemerid DE405/LE405 spravovaných Jet Propulsion Laboratory
KAR 1.31 (2011-01-01) /amd64/
Kleťská astronomická ročenka on-line je určena pouze pro nekomerční využití!
(C) Klet' Observatory 2001-2010


Observatory and Planetarium Ceske Budejovice  
CNW_Counter