Úvod Deutsch/german English Jihočeský kraj

Mezinárodní rok astronomie - IYA 2009

Mezinárodní rok astronomie (International Year of Astronomy - IYA 2009) je celosvětovou aktivitou vyhlášenou Mezinárodní astronomickou unií a UNESCO pro podporu zájmu o astronomii. Hlavním mottem je "Objevujte vesmír" čili představení astronomie a jejího přispění k rozvoji společnosti a kultury s důrazem na vzdělávání a zapojení veřejnosti.

Mezinárodní rok astronomie je organizován při příležitosti 400. výročí prvního astronomického pozorování pomocí dalekohledu, které provedl Galileo Galilei. Přesto cílem roku není ani tak ohlížení se do historie, jako hlavně přiblížení astronomie, astronomických poznatků, objevů i dennodenní práce astronomů široké veřejnosti, dětem, mládeži, studentům i dospělým, předvedení toho kde, jak a proč se nacházejí nové astronomické poznatky, čím jsou důležité pro život celého lidstva, kdo se na nich podílí. IYA 2009 chce ukázat, že mezi vědou, kulturou a každodenním životem nejsou nepřekročitelné hranice, že přísně bariéry nejsou a nesmějí být mezi popularizací astronomie, výukou astronomie a astronomickým výzkumem na té nejvyšší úrovni a v neposlední řadě, že profesionální astronomové jsou v podstatě normální muži a ženy.

Mezinárodní astronomická unie (IAU) jednomyslně odhlasovala rezoluci, v níž požádala OSN o vyhlášení roku 2009 Mezinárodním rokem astronomie (International Year of Astronomy 2009 - IYA 2009) na svém valném shromáždění v Sydney v červenci 2003. Tuto žádost podpořilo UNESCO a dne 20. prosince 2007 vyhlásilo Valné shromáždění OSN rok 2009 Mezinárodním rokem astronomie.

Akce Mezinárodního roku astronomie budou probíhat na globální, národní a regionální úrovni v průběhu celého roku 2009.

Akce naší instituce k Mezinárodnímu roku astronomie 2009 naleznete ZDE.

         

© 1996-2018, HaP České Budějovice-Kleť, designed by eMKey s.r.o.  ( 83 ) 
11.01.2009 20:04:31 GMT