Setkání se Sirem Nicholasem Wintonem na Kleti

 

Jméno zachránce 669 československých dětí Sira Nicholase Wintona je dnes už všeobecně známé. Nicholasi Wintonovi, který na konci třicátých let pobýval jako britský burzovní makléř pracovně v tehdejším Československu, se v letech 1938-1939 podařilo před okupací Československa zachránit odvozem do Velké Británie více než 600 českých židovských dětí. Jeho hrdinský a svrchovaně lidský čin představil též dokument režiséra Matěje Mináče "Nicholas Winton - Síla lidskosti".

 

Možná méně známo je, že astronomové z hvězdárny na Kleti, jmenovitě Miloš Tichý a Jana Tichá, pojmenovali již v roce 2001 po Siru Nicholasi Wintonovi jednu z planetek objevených na Kleti - planetku (19384) Winton.

 

Sir Nicholas Winton navštívil Českou republiku již loni, v říjnu 2007, kdy se setkal se „svými“ zachráněnými dětmi, dnes už dávno dospělými, i s jejich potomky, s nynějšími studenty i s mnoha předními osobnostmi České republiky a veřejně převzal od kleťských astronomů certifikát s pojmenováním a dráhou „své“ planetky. Původně bylo v plánu, že Nicholas Winton navštíví nejen Prahu, ale též Jižní Čechy. Bohužel, jeho únava a náhlé zhoršení zdravotního stavu této cestě loni zabránilo.

 

Letos přálo štěstí a tak se Sir Nicholas Winton vypravil do Čech opět. Po návštěvě školy v Kunžaku, která nese jeho jméno, se vydal 24.června 2008 na Kleť.  

 

Bylo velmi vzácné a milé přivítat sira Nicholase u nás na Kleti, přímo v kopuli kde byla před deseti lety „jeho“ planetka objevena. Přes svůj vysoký věk (narozen v roce 1909 – to není překlep, je mu už 99 let) se  živě zajímal o svojí planetku, o metody používané při hledání planetek a počítání jejich drah, o jejich rozměry atd. Jinak je velmi „britský“ a velmi skromný, svým odvážným činem se nechlubí a  raději se zajímá o jiné věci - včetně létání a astronomie. Sira Nicholase doprovázela jeho dcera Barbara, jeho zeť, který vyučuje ve Velké Británii ve školách astronomii a jeho vnuk, který právě začal studovat fyziku na univerzitě. Dokonce jsme se domluvili, že máme v Anglii společné známé. Cesta N. Wintona do ČR i na Kleť se zásluhou hlavně ministryně obrany Vlasty Parkanové uskutečnila letecky, tak aby byla pro pana Wintona i v jeho věku schůdná. Ze strany vládní  letky a pracovníků ministerstva vše proběhlo velmi profesionálně. Zajímavé a inspirativní pro nás bylo též setkání a popovídání s paní ministryní, která N. Wintona na Kleť doprovázela. V rámci své návštěvy ocenila práci kleťských astronomů pamětní plaketou ministra obrany. Celá návštěva   proběhla v příjemném, přátelském a neformálním duchu. Na závěr jsme jen zamávali odlétajícím vrtulníkům. Možná příští rok nashledanou....

 

A ještě podrobnosti o planetce :

 

Planetku (19384)  Winton = 1998 CP1 objevili M. Tichý a J. Tichá 6. února 1998 na Kleti na CCD snímcích pořízených 0,57-m zrcadlovým dalekohledem. Patří mezi tělesa hlavního pásu planetek mezi drahou Marsu a Jupiteru. Kolem Slunce oběhne jednou za 3,27 let a její přibližný rozměr je 5 kilometrů. Pojmenování „Winton“ bylo poprvé publikováno v mezinárodním časopise Minor Planet Circular No. 43047 z 5. července 2001.

 

Jana Tichá,

5.července 2008,

(foto Michal Kočer a V. Adámek )

 

.

 

 

 

CNW_Counter