Úvod Deutsch/german English Jihočeský kraj
Základní školy 7.- 9. ročník

Chystáme pro vás nové DIGITÁLNÍ PLANETÁRIUM! Do února 2019 je planetárium z důvodu rekonstrukce UZAVŘENO.

Kinosál
70 míst

V kinosále hvězdárny s kvalitní projekcí a ozvučením uvádíme dva typy pořadů:

filmy nebo pásma filmů
pořady živě komentované lektorem, které přizpůsobujeme věku a zájmu návštěvníků

Na paprsku světla (16 min, film):
! NOVÝ AUTORSKÝ FILM !

Pojďme si představit nepředstavitelné! Jak veliký je vlastně vesmír? A co všechno v něm najdeme? Co je to galaxie nebo mlhovina? Jak vypadá Mléčná dráha? Kde se nachází naše Sluneční soustava?
Právě to nabízí film Na paprsku světla, v němž se vypravíme do ohromujícího kosmu. Rychlostí světla poletíme od Slunce až po neuvěřitelná vesmírná zákoutí vzdálená triliardy kilometrů a cestou si prohlédneme zblízka nejznámější objekty nebe. Cesta nám zabere "pouhých" 10 miliard let.
Pro 6. ročník ZŠ a výše


O sluneční soustavě (25 min, film):

Film o sluneční soustavě včetně nejnovějších poznatků pro starší věkovou kategorii. Jeho obsahem jsou jak nejdůležitější fakta o Slunci a jednotlivých planetách, nejvýznamnějších měsících, planetkách, tělesech Kuiperova pásu a kometách, tak stručně popsaný vývoj sluneční soustavy.
Pro 7. ročník ZŠ a výše


Kam sahá gravitační pole Slunce (15 min, film):

Film o gravitaci jako univerzální síle. Gravitační zákon je zde podaný nenáročnou formou s konkrétními příklady a jeho projevy ve všedním životě, v blízkém i vzdáleném vesmíru.
Pro 7. ročník ZŠ a výše


Zatmění Slunce a Měsíce (45 min, s živým komentářem):

V tomto pořadu se podrobně seznámíte s pohybem Měsíce kolem Země, se střídáním jeho fází a se zatměními, která jsou tímto pohybem způsobena. Jaké bylo poslední zatmění, a kdy bude následující? Proč je zatmění Slunce vzácnější než zatmění Měsíce?
Pro 7. ročník ZŠ a výše


Dobrodružství kosmonautiky (50 min, s živým komentářem):

Jak se žije na vesmírné stanici? Jak by mohl vypadat příští pilotovaný let k Měsíci? Jak vypadá planeta Mars zblízka a jak probíhala cesta sond, jejichž "očima" můžeme tuto planetu zkoumat? Nahlédnete do historie kosmonautiky, do které patří také éra amerických raketoplánů.
Pořad představuje kosmonautiku jako dobrodružnou a lákavou cestu lidí a lidmi vytvořených přístrojů mimo planetu Zemi. Je přizpůsoben věku a zájmu návštěvníků.
Pro 6. ročník ZŠ a výše


Optika a dalekohledy (50 min, s živým komentářem):

Pořad se zaměřuje na metody pozorování vesmíru. Od prvních dalekohledů až po současné detektory kosmického záření. Hlavní osou pořadu jsou dalekohledy optické - jejich historie, principy, blízká i vzdálenější budoucnost. Vyprávění lektora doplněné obrázky a schématy je oživeno krátkými pasážemi filmů z ESA/ESO, které nám představí nejvýznamnější observatoře a teleskopy na naší planetě i v kosmu, včetně nejnovějších technologií.
Pro 7. ročník ZŠ a výše


Planetárium
48 míst
Podstatou pořadu v planetáriu je seznámení s objekty denního i nočního nebe (Slunce, Měsíc, planety, hvězdy a nejznámější souhvězdí) a základní orientace na noční obloze. Umělá obloha je prezentována v takové podobě, v jaké je možno ji vidět v den návštěvy planetária ve skutečnosti. Komentář je přizpůsoben žákům podle jejich věku a zájmu a je veden formou cílených otázek k chápání základních astronomických faktů tak, aby byly děti následně schopny samostatné orientace na hvězdném nebi.
Pořad trvá cca 50 minut.
Kopule s dalekohledy
25 míst
SOHO
Za jasného počasí lze v kopuli hvězdárny pozorovat Slunce. Výklad je přizpůsoben věku a zájmu žáků. Prohlédnete si vybavení kopule hvězdárny a dozvíte se např. jaké typy dalekohledů se v astronomii používají, jaké nejmodernější a největší přístroje máme v současné době k dispozici.
Doba prohlídky cca 15 - 20 minut. Kapacita pouze 25 míst! U početných školních návštěv je proto třeba rozdělit žáky na několik skupin, čímž se ovšem prodlouží celková doba exkurze.
© 1996-2018, HaP České Budějovice-Kleť, designed by eMKey s.r.o.  ( 74 ) 
16.10.2018 07:02:28 GMT