Úvod Deutsch/german English Jihočeský kraj
Základní školy 5. ročník

Chystáme pro vás nové DIGITÁLNÍ PLANETÁRIUM! Do února 2019 je planetárium z důvodu rekonstrukce UZAVŘENO.

Kinosál
70 míst

kinosal.gif(57 kb)
V kinosále hvězdárny s kvalitní projekcí a ozvučením uvádíme dva typy pořadů:

filmy nebo pásma filmů
pořady živě komentované lektorem, které přizpůsobujeme věku a zájmu návštěvníků

Náš vesmírný domov (50 min, s živým komentářem):    ! NOVÉ PROVEDENÍ !

Podrobnější pohled na sluneční soustavu - zajímavosti o Slunci, putování po jednotlivých planetách, jejich měsících a dalších tělesech sluneční soustavy (komety, planetky, transneptunická tělesa).
Pořad je zpestřen snímky z kosmických sond, uměleckými animacemi z dílen NASA a ESA a reálnými podobami planet vytvořených pomocí profesionálního softwaru na naší hvězdárně. Je zpracován tak, aby doplňoval základní učivo probírané ve škole (včetně nejnovějších informací) a je založen na vzájemné komunikaci žáků a lektora. Proto jej doporučujeme žákům, kteří mají učivo čerstvě probrané, jako formu atraktivnějšího shrnutí a opakování astronomických poznatků. .
Pro 5. ročník ZŠ


Naše sluneční soustava (18 min, film):

Film o sluneční soustavě pro mladší věkovou kategorii. Obsahuje stručný popis naší hvězdy Slunce, jednotlivých planet, planetek a komet. Doporučujeme pro žáky, kteří se s tímto tématem teprve seznamují a nemají učivo ještě upevněné nebo pro smíšené skupiny více věkových kategorií.
Pro 4.- 6. ročník ZŠ


Jak to dělaj kosmonauti (45 min, s živým komentářem):

Pásmo poskládané z krátkých filmů z NASA a ESA, doplněné pohádkou a komentářem lektora, přizpůsobeného věku a zájmu žáků. Nejmenší návštěvníci se mohou seznámit s nejzákladnějšími pojmy z kosmonautiky, přistát na Měsíci, "projít se" po ISS ve stavu beztíže a nebo zaletět na Mars.
Toto pásmo nenáročnou a zábavnou formou dětem umožňuje porovnat realitu s nadsázkou v pohádkových příbězích a alespoň trochu se vžít do role opravdového kosmonauta. Je vítaná vzájemná komunikace žáků a lektora.
Pro 3.- 5. ročník ZŠ


Planetárium
48 míst
Podstatou pořadu v planetáriu je seznámení s objekty denního i nočního nebe (Slunce, Měsíc, planety, hvězdy a nejznámější souhvězdí) a základní orientace na noční obloze. Umělá obloha je prezentována v takové podobě, v jaké je možno ji vidět v den návštěvy planetária ve skutečnosti. Komentář je přizpůsoben žákům podle jejich věku a zájmu a je veden formou cílených otázek k chápání základních astronomických faktů tak, aby byly děti následně schopny samostatné orientace na hvězdném nebi.
Pořad trvá cca 50 minut.
Kopule s dalekohledy
25 míst
SOHO
Za jasného počasí lze v kopuli hvězdárny pozorovat Slunce. Výklad je přizpůsoben věku a zájmu žáků. Prohlédnete si vybavení kopule hvězdárny a dozvíte se např. jaké typy dalekohledů se v astronomii používají, jaké nejmodernější a největší přístroje máme v současné době k dispozici.
Doba prohlídky cca 15 - 20 minut. Kapacita pouze 25 míst! U početných školních návštěv je proto třeba rozdělit žáky na několik skupin, čímž se ovšem prodlouží celková doba exkurze.
© 1996-2018, HaP České Budějovice-Kleť, designed by eMKey s.r.o.  ( 112 ) 
16.10.2018 06:56:57 GMT