Úvod Deutsch/german English Jihočeský kraj

PĚT LET S KLENOTEM

Název KLENOT je zkratkou pro teleskop jihočeské Observatoře Kleť určený ke sledování asteroidů a komet s neobvyklými typy drah. To představuje zejména blízkozemní asteroidy a transneptunická tělesa. Průměr hlavního zrcadla KLENOTu je 1,06 metru a tak je v současnosti nejmodernějším a druhý největším dalekohledem v České republice. Vybudován byl díky spojení tuzemských a zahraničních prostředků včetně grantu americké nadace The Planetary Society. Observatoř Kleť je zřizována Jihočeským krajem. Pravidelná pozorování s teleskopem KLENOT byla zahájena v březnu 2002. Pět let práce s tímto teleskopem už umožňuje astronomům na jihočeské Kleti říci, že KLENOT skutečně přispívá k hlubšímu poznání planetek a komet kroužících sluneční soustavou a vhodně doplňuje mezinárodní síť zaměřenou na identifikování těch, které by mohly ohrozit naši Zemi.

Za pět let s KLENOTem změřili kleťští astronomové Jana Tichá, Miloš Tichý a Michal Kočer 39 tisíc přesných poloh planetek a komet. Z nich cc. třetinu, čili téměř 12 tisíc představují astrometrická měření blízkozemních asteroidů (NEO), nezbytná k výpočtům jejich drah i jejich těsných přiblížení k Zemi. Významnou rolí Kleti v mezinárodní astronomii je právě ověřování a potvrzování objevů dosud neznámých blízkozemních těles a zpřesnění jejich drah. Za pět let jich s pomocí KLENOTu bylo takto potvrzeno 536, většinou objevů amerických a australských observatoří. Výsledky získané s KLENOTem významně přispěly k určení drah mnoha známých blízkozemních asteroidů včetně proslulého potenciálně nebezpečného asteroidu (99942) Apophis.

Kleťští astronomové zároveň s KLENOTem tři blízkozemní asteroidy objevili. Dva z nich jsou asteroidy typu Apollo označené zatím 2002 LK a 2006 XR4 a třetím ještě vzácnější asteroid typu Aten označený 2003 UT55. K upřesnění jejich dráhy kolegiálně přispěli astronomové z Nového Zélandu, Kanady, Velké Británie, americké Arizony a Austrálie.

Neodmyslitelnou součástí práce s KLENOTem je výzkum komet. Detekovali jsme kometární vzhled, tj. přítomnost komy a/nebo ohonu, u 32 těles objevených po celém světě. Teprve naše pozorování tak umožnila centrále Mezinárodní astronomické unie zařadit je jako nově objevené komety. Znovunalezli jsme 3 dlouho nepozorované komety. U dvojice komet C/2002 A1 a C/2002 A2 (LINEAR) se na základě našich měření ve spolupráci s proslulým kometárním odborníkem Zdeňkem Sekaninou z kalifornské JPL podařilo prokázat, že jde o dvě části původně jedné komety rozpadlé před téměř 30 lety. Objevili jsme také rozpad kometární jádra u komety C/2004 S1 (Van Ness) a nezávisle jsme nalezli 4 nově odštěpené fragmenty z komety 73P/Schwassmann-Wachmann 3. Podivuhodným objevem KLENOTu úzce souvisejícím s kometární astronomií je neobvyklé těleso 2004 RT109 planetkového vzhledu, které se ovšem pohybuje se kolem Slunce po typické dráze krátkoperiodické komety Jupiterovy rodiny, dosud bez jakéhokoliv náznaku ohonu či komy.

Zatím menší část pozorování s KLENOTem je věnována tělesům za drahou Neptunu. Pořídili jsme například první měření přesných poloh proslulého tělesa jménem Sedna mimo americký kontinent. Naše předobjevová data ze snímků KLENOTu umožnila dohledat další archivní pozorování a spočíst velmi přesnou dráhu pro obří transneptunické těleso 2005 FY9 o průměru tří čtvrtin Pluta.

Jak už bylo řečeno výše, KLENOT byl zbudován pro výzkum neobvyklých malých těles sluneční soustavy, nikoliv pro hledání typických planetek hlavního pásu. Přesto jich kleťští astronomové, zejména M. Tichý, nalezli na detailně kontrolovaných snímcích pořízených elektronickým CCD detektorem KLENOTu doposud více ež šest stovek. Prvních 17 z nich má už dostatečně spolehlivě určenou dráhu a přiděleno pořadové číslo. A dvě z nich už získaly i vlastní jméno. První z nich má mezinárodní pořadové číslo (42377) a jméno KLENOT - jak jinak, že :-), a druhá s číslem (68779) se jmenuje Schöninger, což jedno z historických jmen Kleti, používané na starých mapách.

Do dalších KLENOTích „pětiletek“ si nelze přát nic jiného, než jasnou noční oblohu, zachování mimořádně kvalitních pozorovacích podmínek na Kleti a také nějaké technické zdokonalení.

Jana Tichá, 18. března 2007

© 1996-2018, HaP České Budějovice-Kleť, designed by eMKey s.r.o.  ( 33 ) 
18.03.2007 15:58:22 GMT