Úvod Deutsch/german English Jihočeský kraj

 zpět

ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE 27.7.2018  /za jasného počasí!

Zatmění Měsíce 27. července 2018
Tohoto nepochybně nejočekávanějšího měsíčního zatmění celého desetiletí budeme svědky z pátka na sobotu (přičemž podstatná část úkazu připadá na pátek pozdě večer). Půjde totiž o první úplné zatmění viditelné v České republice po dlouhých 3 letech, nicméně jeho hlavní výsadou bude průchod Měsíce geometrickým středem zemského stínu. Díky tomu bude Měsíc při maximální fázi úkazu, která proběhne v ČR již relativně vysoko nad obzorem, velmi tmavý (na Měsíc se bude promítat nahnědlá "centrální skvrna" zemského stínu, kam dopadá nejméně slunečního záření lomeného zemskou atmosférou). S tím souvisí i fyzicky největší možná délka fáze úplného zatmění - Měsíc bude ponořen celý v zemském stínu 1 hodinu 44 minut. Poslední takové "středové" zatmění jsme mohli spatřit v červnu roku 2011, další se odehraje až v červnu roku 2029 (to bude geometricky ještě "středovější" - takřka dokonale, nicméně Měsíc v ČR zapadne za obzor ještě před maximem úkazu).

Co je zatmění Měsíce?
Zatmění Měsíce je jev, kdy je měsíční kotouč zastíněn planetou Zemí. Nastává, pokud se Slunce, Země a Měsíc ocitnou v jedné přímce.
Zatmění Měsíce nastává za úplňku. Mohlo by se zdát, že k zatmění by mělo docházet při každém úplňku. Tak to ale není. Oběžná dráha Měsíce kolem Země je totiž vůči oběžné rovině naší planety kolem Slunce lehce skloněná, a tak za úplňku prochází Měsíc obvykle mírně nad nebo pod zemským „stínem“ a k zatmění nedochází.

Jak bude zatmění Měsíce probíhat?
Hned po soumraku se objeví již potmavlý úplněk nízko nad jihovýchodním obzorem (v Českých Budějovicích vychází ve 20 hodin 40 minut SELČ). V té době již bude ponořen levým dolním okrajem asi 35% svého průměru v zemském stínu. Úplné zatmění začíná jen o tři čtvrtě hodiny později, kdy Měsíc najdeme asi 5,5° nad obzorem. Na obzoru pod Měsícem zrovna vychází Mars (viz níže). Tehdy bude ještě obloha světlá pokročilým soumrakem, nicméně začíná hodinu a tři čtvrtě hodiny dlouhá totalita, při které postupně nastává noc. Středem zemského stínu Měsíc prochází při výšce 11,3° nad obzorem, totalita končí až 16° nad obzorem. Další hodinu pak Měsíc vystupuje ze zemského stínu. Ještě asi 10 minut je možné sledovat slábnoucí ztmavnutí západního okraje Měsíce v zemském polostínu.
Měsíc nezmizí úplně. Místo toho ztmavne do oranžovo-červena. Za rudou barvu zastíněného Měsíce může sluneční světlo, které prochází zemskou atmosférou. Paprsky ohnuté v atmosféře Měsíc osvětlí natolik, že je stále slabě vidět. Protože nejvíce se láme červené světlo, má Měsíc při zatmění narudlou barvu.

Jak zatmění Měsíce pozorovat?
Zatmění Měsíce je nádherný a pozoruhodný astronomický úkaz. Na rozdíl od zatmění Slunce, při kterém musíme dbát na bezpečnost a chránit svůj zrak, zatmění Měsíce můžeme pozorovat nechráněným okem.
Najděte si vhodné pozorovací stanoviště. Nejlépe za městem, na chatě či chalupě, kde Vás nebude rušit světelné znečištění. Teple se oblečte a pohodlně se usaďte, protože celý průběh zatmění Měsíce potrvá několik hodin.
Nepotřebujete žádné speciální vybavení, zatmění Měsíce můžete sledovat pouhýma očima. Na pátek 27. července 2018 je v případě jasného počasí od 21:00 do cca 24:00 připraven komentovaný pokus o pozorování vhodnými dalekohledy hvězdárny, závislý jak na stavu počasí tak na možnostech volného výhledu přes park Háječek.

Vstupné 20,- Kč

© 1996-2018, HaP České Budějovice-Kleť, designed by eMKey s.r.o.  ( 122 ) 
28.06.2018 09:25:46 GMT