Úvod Deutsch/german English Jihočeský kraj

 zpět

ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE 21.1.2019  

Z důvodu nevhodných pozorovacích podmínek se pozorování na hvězdárně NEKONÁ zatmeni_mesice_2019.gif(27 kb) Zatmění Měsíce 21. ledna 2019
Poslední úplné zatmění Měsíce tohoto desetiletí spatříme v České republice v pondělí v časných ranních hodinách. V Českých Budějovicích zapadá Měsíc 7 minut po skončení částečné fáze zatmění, úkaz tedy bude pozorovatelný vpodstatě v celém průběhu (pod obzorem se odehraje jen polostínová fáze zatmění, která je však vesměs očima nepozorovatelná).


Co je zatmění Měsíce?
Zatmění Měsíce je jev, kdy je měsíční kotouč zastíněn planetou Zemí. Nastává, pokud se Slunce, Země a Měsíc ocitnou v jedné přímce.
Zatmění Měsíce nastává za úplňku. Mohlo by se zdát, že k zatmění by mělo docházet při každém úplňku. Tak to ale není. Oběžná dráha Měsíce kolem Země je totiž vůči oběžné rovině naší planety kolem Slunce lehce skloněná, a tak za úplňku prochází Měsíc obvykle mírně nad nebo pod zemským „stínem“ a k zatmění nedochází.

Jak bude zatmění Měsíce probíhat?
Úplné zatmění začne v okamžiku, kdy Měsíc najdeme téměř 20° vysoko nad obzorem na pomezí souhvězdí Blíženců a Raka. Této fotogenické oblasti oblohy vévodí dvojice jasných hvězd Castor a Pollux, východně od ztemnělého Měsíce najdeme ve vzdálenosti přibližně 6° krásnou a očima či malým dalekohledem viditelnou otevřenou hvězdokupu M44 - Jesličky. Na jihovýchodě pak nepůjde přehlédnout dvojici velmi jasných planet, Venuši a Jupitera, které bude dělit úhlová vzdálenost necelých 3°. Obě planety navíc najdeme jen 7° od jasné hvězdy Antares v souhvězdí Štíra. Během fáze úplného zatmění se tedy nabízí nemálo objektů k pozorování a fotografování.
Samotné úplné zatmění potrvá 1 hodinu 2 minuty. Měsíc nezmizí úplně. Místo toho ztmavne do oranžovo-červena. Za rudou barvu zastíněného Měsíce může sluneční světlo, které prochází zemskou atmosférou. Paprsky ohnuté v atmosféře Měsíc osvětlí natolik, že je stále slabě vidět. Protože nejvíce se láme červené světlo, má Měsíc při zatmění narudlou barvu.

Jak zatmění Měsíce pozorovat?
Zatmění Měsíce je nádherný a pozoruhodný astronomický úkaz. Na rozdíl od zatmění Slunce, při kterém musíme dbát na bezpečnost a chránit svůj zrak, zatmění Měsíce můžeme pozorovat nechráněným okem.
Najděte si vhodné pozorovací stanoviště. Nejlépe za městem, na chatě či chalupě, kde Vás nebude rušit světelné znečištění. Teple se oblečte a pohodlně se usaďte, protože celý průběh zatmění Měsíce potrvá několik hodin.
Nepotřebujete žádné speciální vybavení, zatmění Měsíce můžete sledovat pouhýma očima.

Vzrostlé stromy kolem naší hvězdárny v Č. Budějovicích znemožňují pozorování tohoto úkazu. Komentované pozorování se proto NEKONÁ.

© 1996-2018, HaP České Budějovice-Kleť, designed by eMKey s.r.o.  ( 516 ) 
08.01.2019 09:35:25 GMT